جناب آقای دکتر سعید نظری کودهی عضو محترم هیات علمی گروه پژوهشی محیط زیست پژوهشگاه نیرو و مدیر طرح توسعه فناوری و مدیریت آلاینده ها در صنعت برق در دومین کنفرانس بین المللی برند سبز  در موضوع )صنعت برق و گواهینامه محصول سازگار با محیط زیست(  Environmental Product Declaration سخنرانی داشتند

مغفول ماندن گواهینامه‌های زیست‌محیطی در صنعت برق کشور

جناب آقای  دکتر سعید نظری کودهی از پژوهشگاه نیرو در خصوص گواهینامه‌های EDP در صنعت برق به ایراد سخنرانی پرداختند . وی با اشاره به اینکه برندهای مطرح حوزه الکترونیک در دنیا همگی دارای گواهینامه EDP هستند، خاطر نشان ساخت: اتحادیه اروپا سال‌ها است که برای حفاظت از محیط زیست قوانینی وضع نموده و گواهینامه‌هایی ارائه می‌دهد. شرکت‌هایی مانند ABB، ALSTON،  HITACHI ENERGY، MITSUBISHI ELECTRIC و SIEMENS همگی دارای این گواهی‌نامه هستند. کشورهای حوزه خلیج فارس نیز بعضاً از استاندارد International green mark (GORD) تبعیت می‌کنند.

وی سپس تصویب قوانین به‌ وسیله دولت‌ها را از الزامات جریان‌سازی در این حوزه دانست و اضافه کرد: علاوه بر نقش دولت‌ها، سه بازیگر اصلی در این حوزه وجود دارد؛ یکی شرکت‌ها هستند که باید در راستای استراتژی‌های زیست‌محیطی حرکت کنند، دیگری مشتریان هستند که با توجه به الزامات خود سراغ محصولاتی بروند که کم‌ترین اثرات مخرب زیست‌محیطی را ایجاد می‌کنند و در نهایت تیم‌های فروش هستند که باید تفاوت میان محصولات و خدمات را به‌گونه‌ای به مشتری نشان دهند که به خرید ترغیب شود.

نظری در ادامه با اشاره به این‌که در ایران شرکتی برای اخذ چنین گواهینامه‌ای اقدام نکرده و نهادی نیز برای صدور و تأیید آن وجود ندارد، یکی از مشکلات در این حوزه را کمبود اطلاعات و داده دانست و افزود: اطلاعات در ایران گاه حالت امنیتی و محرمانه پیدا می‌کند و لزوم حرکت در مسیر سبز دسترسی به اطلاعاتی چون داده‌های خطوط توزیع برق است. مشکل دیگر، عدم وجود قوانینی است تا بتواند الزام ایجاد کند.

او تشویق‌های مالیاتی و صادراتی را از دیگر اقدامات مثبت دولت در این حوزه خواند و اظهار داشت: اگر قوانین و اقدامات تشویقی وجود نداشته باشد، شرکت‌ها دلیل و انگیزه ای برای هزینه کردن در این حوزه نخواهند داشت.

نظری در انتهای سخن خود تأکید کرد: در حالی‌که همه کشورها در دنیا برای کاهش انتشار کربن برنامه دارند، اگر ما برنامه‌ریزی نکنیم به زودی در حوزه اقتصادی تبدیل به کشوری تنها و جداافتاده خواهیم شد.